site stats

miercuri, 9 decembrie 2009

RED ALERT

Realizez acest lucru abia acum.
Romania este.
Sub asediu.
De mai bine.
De patru ani.
Pentru ca li s-a refuzat.
Pentru prima oara.
Din 1989 incoace.
Pofta ce-au poftit.

***
Filmul postat.
Mai jos.
Este pentru cei tineri.
Care invata.
De la PSD.
Ca nimic.
Din ce s-a intamplat.
Nu poate fi dovedit.
La comentarii.
Veti gasi.
Lista nominala.
Cu mebrii guvernului.
Din 1990.
Numele Basescu nu apare nicaieri.
Asta.
ca sa mai dmolam.
Inca o minciuna.
PSD.

***
Pentru noi.
Cei care am trait.
Aceste lucruri.
Sunt un avertisment.
Acesta este PSD.
De astfel de lucruri.
Este capabil.
Ca sa ramana.
La putere.
Si acum.
Se vede.
Din nou.
Minciunile sunt aceleasi.
Fraierii.
S-au mai schimbat.

***
PSD.
Si compania.
Au decis.
Ca e momentul.
Sa puna.
Tot ce au.
La bataie.
Ca sa ne infranga.
Rezistenta
La abureala rosie.

***
La inceput.
Nu i-am bagat in seama.
Era chiar distractiv.
Sa te uiti.
La badaraniile.
Lui Badea.
Mircea Badea.
Un vacar.
Inteligent.
Scolit.
Dar vacar.

***
Era distractiv.
Sa vezi.
Cele mai bune filme.
La Antenele lui Voiculescu.
Era...

***
Acum platim.
Adormirea simturilor.
Atacul blang de la inceput.
S-a intetit.
Incet.
Incet.
Pana cand.
Am ajuns.
Sa ne indoim.
Unii de altii.
Si de noi insine.

***
Ultimele doua saptamani.
Au fost cumplite.
Efortul meu.
De a ramane lucid.
S-a soldat cu o imensa oboseala.
Fizica.
Si totusi.
Nu cedam.
Refuzam.
Ostentativ.
Iar PSD.
Ciuma ciumelor.
Face spume la gura.

***
Acum.
Ca si in 1989.
Vor sa fure.
Ceea ce ne apartine.
Si ce am cerut.
Dar de data aceasta.
Soarta le este potrivnica.
Planetele nu sunt aliniate.
Pentru ei.
Aceste cateva zile.
Care au rams.
Ne macina pe toti.

***
Tensiunea este maxima.
Nervii sunt intinsi.
La limita ruperii.
Aceasta este linistea.
Ce ne-o propuneau ei.
Dar s-a terminat.
Totul e doar.
O chestiune de timp.
Apoi.
PSD si toate relele sale.
Vor fi.
Doar o amintire.
Urata.

video

6 comentarii:

  1. Basescu era in FSN pe cand aveau loc evenimentele din filmulet; la fel si greii PDL ca Blaga, Videanu, Berceanu; pe vremea aia, stateau bine merci alaturi de Iliescu si ii erau sustinatori ferventi, la fel de agresivi cum ii sunt astazi detractori. Basescu si ai lui sunt doar niste lupi moralisti! Uneori chiar mi se pare ca cele mai mari scursuri comunisto-securiste din fostul FSN s-au adunat in PD (nu in PSD). Oricum, oricat l-am urat pe Iliescu in anii '90, mi se pare cel putin ridicol ca, si in 2009(!), sa ma lupt tot cu el, cand nici nu mai reprezinta nimic pe scena politica si, mai mult, Basescu mi se pare de 1000 de ori mai periculos pentru democratie decat a fost Iliescu vreodata.

    RăspundețiȘtergere
  2. Da? Pai ia da lista cu guvernul de atunci ca sa ne edificam si noi care am PARTICIPAT acolo. Nu abureli de 2 bani.

    Mamica ta nu te-a invatat ca nu e frumos sa minti? :))))

    RăspundețiȘtergere
  3. GUVERNUL PETRE ROMAN I

    * Prim-ministru
    Petre Roman (26 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)

    * Viceprim-ministru
    Gelu Voican Voiculescu (28 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)

    * Viceprim-ministru
    Mihai Drăgănescu (28 decembrie 1989 - 31 mai 1990)

    31 mai 1990 - Prin decret al preşedintelui CPUN din 31 mai 1990, Mihai Drăgănescu se eliberează din funcţia de viceprim-ministru al Guvernului, în vederea pensionării.

    * Viceprim-ministru
    Ioan Aurel Stoica (28 martie - 28 iunie 1990)

    28 martie 1990 - Prin decretul nr. 185, publicat în M.O. nr. 44 din 30 martie 1990, Ion Aurel Stoica se eliberează din funcţia de ministru al industriei construcţiilor de maşini şi se numeşte în funcţia de viceprim-ministru al guvernului.

    * Viceprim-ministru
    Anton Vătăşescu (28 martie - 28 iunie 1990)

    28 martie 1990 - Prin decretul nr. 185, publicat în M.O. nr. 44 din 30 martie 1990, Anton Vătăşescu se eliberează din funcţia de ministru al industriei electrotehnice şi electronice şi se numeşte în funcţia de viceprim-ministru al guvernului.

    * Ministrul de interne

    General Mihai Chiţac (28 decembrie 1989 - 14 iunie 1990)
    Doru Viorel Ursu (14 - 28 iunie 1990)

    14 iunie 1990 - Prin Decretul nr. 242 din 14 iunie 1990, publicat în M.Of. nr. 084 din 16 iunie 1990, generalul-colonel Mihai Chiţac se eliberează din funcţia de ministru de interne şi se numeşte în aceeaşi funcţie Doru Viorel Ursu.

    * Ministrul afacerilor externe
    Sergiu Celac (28 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)

    * Ministrul justiţiei
    Teofil Pop (3 ianuarie 1990- 28 iunie 1990)

    3 ianuarie 1990 - Prin Decretul nr. 15 al CFSN, Teofil Pop este numit ministrul justiţiei.

    * Ministrul culturii
    Andrei Pleşu (28 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)

    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Consiliului Culturii şi Educaţiei Socialiste care s-a desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 12/1989.

    * Ministrul învăţământului
    Mihai Şora (30 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Educaţiei şi Învăţământului care s-a desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 27 din 30 decembrie 1989.

    * Ministrul cultelor
    Nicolae Stoicescu (18 ianuarie - 28 iunie 1990)
    Minister nou creat prin reorganizarea Departamentului Cultelor care s-a desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 30/1990.

    * Ministrul apărării naţionale
    General Nicolae Militaru (26 decembrie 1989 - 16 februarie 1990)
    General Victor Atanasie Stănculescu (16 februarie - 28 iunie 1990)

    16 februarie 1990 - Este acceptată cererea de eliberare din funcţia de ministru al apărării naţionale a generalului Nicolae Militaru, prin Decret CPUN nr. 124. În postul rămas liber este numit generalul-colonel Victor-Atanasie Stănculescu.

    * Ministrul economiei naţionale
    General Victor Atanasie Stănculescu (28 decembrie 1989 - 16 februarie 1990)

    Minister nou format prin reorganizarea Comitetului de Stat al Planificării (prin Decretul CFSN nr. 8/1989).
    16 februarie 1990 - Victor Atanasie Stănculescu este eliberat din funcţia de ministru al economiei naţionale, fiind numit în funcţia de ministru al apărării naţionale.

    * Ministrul agriculturii şi industriei alimentare
    Nicolae Ştefan (28 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Agriculturii şi Ministerului Industriei Alimentare care s-au desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 10/1989.

    RăspundețiȘtergere
  4. * Ministrul energiei electrice
    Adrian Georgescu (28 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)

    * Ministrul industriei chimice şi petrochimice
    Gheorghe Caranfil (28 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)

    * Ministrul industriei electrotehnicii, electronicii şi informaticii
    Anton Vătăşescu (29 decembrie 1989 - 28 martie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Electrotehnicii care s-a desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 25/1989.
    28 martie 1990 - Prin decretul nr. 185, publicat în M.O. nr. 44 din 30 martie 1990, Anton Vătăşescu se eliberează din funcţia de ministru al industriei electrotehnice şi electronice şi se numeşte în funcţia de viceprim-ministru al guvernului.

    * Ministrul industriei metalurgice
    Ioan Cheşa (29 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)

    * Ministrul petrolului
    Victor Murea (29 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)

    * Ministrul industriei uşoare
    Constantin Popescu (29 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)

    * Ministrul industriei construcţiilor de maşini
    Ioan Aurel Stoica (30 decembrie 1989 - 28 martie 1990)
    28 martie 1990 - Prin decretul nr. 185, publicat în M.O. nr. 44 din 30 martie 1990, Ion Aurel Stoica se eliberează din funcţia de ministru al industriei construcţiilor de maşini şi se numeşte în funcţia de viceprim-ministru al guvernului.

    * Ministrul comerţului exterior
    Nicolae M. Nicolae (2 ianuarie - 28 iunie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Comerţului Exterior şi Cooperării Economice Internaţionale, care s-au desfiinţat prin Decretul CFSN nr. 7/1990.

    * Ministrul minelor
    Nicolae Dicu (2 ianuarie - 28 iunie 1990)

    * Ministrul poştelor şi telecomunicaţiilor
    General Stelian Pintilie (2 ianuarie - 28 iunie 1990)

    * Ministrul geologiei
    Ioan Folea (2 ianuarie - 28 iunie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Centralei Departamentale a Geologiei care se desfiinţează prin Decret CFSN nr. 9/1990.

    * Ministrul transporturilor
    Corneliu Burada (2 ianuarie - 28 iunie 1990)

    * Ministrul industriei lemnului
    Ion Râmbu (14 ianuarie - 28 iunie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Industrializării Lemnului şi Materialelor de Construcţii care s-a desfiinţat, prin Decretul CFSN nr. 55/1990.

    * Ministrul construcţiilor
    Alexandru Dimitriu (18 ianuarie - 28 iunie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Construcţiilor Industriale şi preluarea activităţii de producere a materialelor de construcţii şi instalaţii de la fostul Minister al Industrializării Lemnului şi Materialelor de Construcţii (cf. Decret CFSN nr. 30/1990).

    * Ministrul apelor, pădurilor şi mediului înconjurător
    Simion Hâncu (28 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Consiliului Naţional al Apelor, Ministerului Silviculturii şi Consiliului Naţional pentru Protecţia Mediului Înconjurător care s-au desfiinţat (prin Decretul CFSN nr. 11/1989).

    RăspundețiȘtergere
  5. * Ministrul turismului
    ad-int. Mihai Lupoi (2 - 14 ianuarie 1990)
    Mihai Lupoi (14 ianuarie - 7 februarie 1990)

    7 februarie 1990 - Mihai Lupoi a fost destituit din funcţie.

    * Ministrul sănătăţii
    Dan Enăchescu (8 ianuarie - 28 iunie 1990)

    * Ministrul muncii şi ocrotirilor sociale
    Mihnea Marmeliuc (5 ianuarie - 28 iunie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin reorganizarea Ministerului Muncii care se desfiinţează, Decret CFSN nr. 23

    * Ministrul sportului
    Mircea Angelescu (30 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)
    Minister nou înfiinţat prin Decretul CFSN nr. 27/1989.
    [modifică] Miniştri secretari de stat

    Pe lângă miniştri, în Guvernul Petre Roman (1) au fost incluşi şi o serie de secretari de stat cu rang de ministru.

    * Ministru secretar de stat la Ministerul de Externe
    Corneliu Bogdan (28 decembrie 1989 - 1 ianuarie 1990)

    * Ministru secretar de stat, preşedinte al Comisiei Naţionale pentru Statistică
    Petru Pepelea (30 decembrie 1989 - 28 iunie 1990)
    Comisie nou înfiinţată prin reorganizarea Direcţiei Centrale de Statistică care s-a desfiinţat.

    * Ministru secretar de stat, preşedinte al Comisiei Naţionale pentru Standarde, Metrologie şi Calitate
    Nicolae-George Drăgulănescu (01 februarie 1990 - 15 ianuarie 1992)

    Comisia Naţională pentru Standarde, Metrologie şi Calitate, CNSMC, a fost organizată prin acelaşi decret al CFSN nr.86 din 1 februarie 1990, de numire a preşedintelui, document care menţionează încetarea activităţii Comisiei Naţionale pentru Standarde şi Calitate, CNSC (organizată prin decretul CFSN nr.27 din 1989, cu privire la înfiinţarea unor organe centrale). CNSMC avea în componenţa sa, conform aceluiaşi document, Institutul Român de Standardizare, Institutul Naţional de Metrologie şi Oficiul de Stat pentru Calitate. Prin acelaşi document, Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci, OSIM, ce fusese inclus iniţial în componenţa CNSC, a fost subordonat direct guvernului.

    * Ministru secretar de stat, preşedinte al Comisiei Naţionale pentru Protecţia Muncii

    Virgil Iga (5 - 31 ianuarie 1990)
    Dan Andreescu (31 ianuarie - 28 iunie 1990)

    * Ministru secretar de stat, şef al Departamentului Industriei Alimentare la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare
    Vintilă Rotaru (14 ianuarie - 28 iunie 1990)

    * Ministru secretar de stat, şef al Departamentului Agriculturii de Stat la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare
    Dimitrie Anghelina (22 ianuarie - 28 iunie 1990)

    * Ministru secretar de stat la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare
    Victor Surdu (22 ianuarie - 28 iunie 1990)

    * Preşedintele Oficiului pentru Administraţia Locală, cu grad de ministru secretar de stat

    Costică Bădescu (7 februarie - 28 iunie 1990)
    * Ministru secretar de stat în Guvern
    Ovidiu Adrian Moţiu (8 februarie - 28 iunie 1990)

    * Ministru secretar de stat, şef al Departamentului Metalurgiei Neferoase
    Ladislau Frumosu (22 martie - 28 iunie 1990)

    RăspundețiȘtergere
  6. Primul Guvern al Frontului Salvarii Nationale: 1990-06-28 - 1991-10-16

    Componenta:Prim-ministru - Petre ROMAN

    Ministru asistent al primului ministru pentru reforma si relatia cu Parlamentul
    Adrian SEVERIN

    Ministru de stat, însarcinat cu activitatea industriala si comerciala
    Anton VATASESCU - (28 iun. 1990 - 30 apr.1991)

    Ministru de stat, însarcinat cu orientarea economica
    Eugen DIJMARESCU (28 iun.1990 - 30 apr.1991)

    Ministru de stat, însarcinat cu calitatea vietii si protectia sociala
    Ion Aurel STOICA (28 iun. 1990 - 21 febr. 1991)

    Ministru de interne
    Doru Viorel URSU (28 iun. 1990 - 16 oct. 1991)

    Ministrul afacerilor externe
    Adrian NASTASE (28 iun. 1990 - 16 oct. 1991)

    Ministru de finante
    Theodor STOLOJAN (28 iun. 1990 - 30 apr. 1991)

    Ministrul justitiei
    Victor BABIUC (28 iun. 1990 - 16 oct. 1991)

    Ministrul culturii
    Andrei PLESU (28 iun. 1990 - 16 oct. 1991)

    Ministrul învatamântului si stiintei
    Gheorghe STEFAN (28 iun. 1990 - 16 oct. 1991)

    Ministrul apararii nationale
    gen. Atanasie-Victor STANCULESCU (28 iun. 1990-30 apr.1991)

    Ministrul resurselor si industriei
    Mihai ZISU (28 iun. 1990 - 30 apr.1991)

    Ministrul agriculturii si industriei alimentare
    Ioan TIPU (28 iun. 1990 - 3 iun. 1991)

    Ministrul comunicatiilor
    Andrei CHIRICA (28 iun. 1990 - 16 oct. 1991)

    Ministrul comertului si turismului
    Constantin FOTA (28 iun. 1990 - 16 oct. 1991)

    Ministrul lucrarilor publice, transporturilor si amenajarii teritoriului
    Doru PANA (28 iun. 1990 - 30 apr.1991)

    Ministrul mediului
    Valeriu Eugen POP (28 iun. 1990-16 oct. 1991)

    Ministrul sanatatii
    Bogdan MARINESCU (28 iun. 1990-16 oct. 1991)

    Ministrul muncii si protectiei sociale
    Catalin ZAMFIR (28 iun. 1990-30 apr. 1991)

    Ministrul tineretului si sportului
    Bogdan NICULESCU-DUVAZ (28 iun. 1990-16 oct.1991)

    RăspundețiȘtergere

Eu cred ca: